Wełna mineralna – czym jest?

welna-mineralna-ursaWełna mineralna stanowi idealny materiał do izolacji termicznej, przeciwogniowej, jak również akustycznej. Jest to materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Obejmuje szeroki zakres stosowania, gdyż można ją stosować zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz na podłogach bądź na dachu i stropach. Grubość wełny mineralnej można dopasować do swoich potrzeb. Materiał ten świetnie chroni przed zimnem i jest powszechnie używany przy ocieplaniu budynków.

Rodzaje wełny mineralnej

Wełna mineralna występuje w postaci kamiennej (skalnej) i szklanej. Pierwszą z nich wytwarza się z bazaltu, dolomitu, gabro albo kruszywa wapiennego, które jest roztopione niemal do postaci lawy i rozdzielone na włókna. Dopiero po zlepieniu włókien żywicą, a następnie uformowaniu można uzyskać oczekiwany produkt. Produkując drugi rodzaj wełny mineralnej, należy użyć stłuczki szklanej oraz kwarcowego piasku. Szacuje się, iż ponad 95% objętości wełny zajmuje samo powietrze. To wszystko ze względu na swoje cieplne właściwości. Oba rodzaje wełny mineralnej cechują się podobnymi właściwościami, a różnią kilkoma szczegółami, jak np. tym, że wełna kamienna charakteryzuje się nieco większą odpornością na ewentualne ściskanie.

rockwool-welna-mineralna

Wełny mineralna w matach, płytach i granulacje

Wełna mineralna występuje pod różnymi postaciami. Najczęściej można ją spotkać w formie mat albo płyt, a nawet otuliny do instalacyjnych rur. Innym przykładem jest wełna, która występuje w postaci granulatu. Niezwykle istotne jest, aby rodzaj wełny mineralnej dopasować do miejsca, które ma zostać nią ocieplone. W przypadku izolacji zewnętrznych ścian trzeba zastosować twarde albo dwugęstościowe płyty. Na poddaszu idealnie sprawdzą się sprężyste i lekkie maty, ponieważ dopasują się one w przestrzeń pomiędzy krokwiami.

Wełna mineralna Rzeszów – oferta BOZ

Centrum Budowlane BOZ w Rzeszowie oferuje profesjonalna wełnę mineralną. Oferowana przez nas wełna pochodzi od renomowanych producentów, takich jak Ursa, Rockwool czy ISOVER. Zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego Centrum Budowlanego w Rzeszowie!